Saturday, August 8, 2009

HP DX2300


Ozbiljan „brend” računar sa kvarom  „sve radi a ništa ne radi”, odnosno kada se uključi rade led-diode hdd-a, dvd open/close, rade ventilatori, a na monitoru nema nikakvog ispisa i ne podiže operativni sistem. Medjutim, nema ni zvučnih upozorenja od strane BIOS-a koji bi koliko toliko olakšali detektovanje kvara.

Napajanje je provjereno mjerenjem napona, ali je pokušano i sa drugim sličnih karakteristika.  Provjerena je i radna memorija, a kasnije i procesor. Nakon svega ostalo je da se pristupi mjerenjima linija i ostalih komponenti na ploči. Morao sam sve provjeriti jer nisam imao tačnu informaciju kako je došlo do kvara, osim da je bio dio računarske mreže. Svaki računar u mreži koja je non-stop aktivna je na udaru strujnih ispada i "proboja" putem mreže (grmljavine i sl...). Zbog svega toga morao sam detaljno da odradim omska mjerenja na ploči. Drugi problem je i taj što nisam poštovalac „brend” računara koji su (kao i sve ostalo danas) počeli da se sklapaju u Kini. Iz ugla običnog korisnika mogu samo da kažem da ćemo se sa sjetom sjećati nekadašnjih vremena kada je tehnika raadiilllaaa, pa se tek onda kvarila. Ovo kažem zato što je i ovaj računar skupo plaćen, a korišten nepunu godinu dana, a vrlo je bitna karika u lancu jednog univerziteta (baza podataka studenata...). To što se tiče mjesta i načina sklapanja me je navodilo na moguć problem lead-free kalaja i kvaliteta lemnih spojeva BGA kola.
Nakon detaljnog analiziranja blokova ploče došao sam do BIOS-a (Winbond W39V080FAPZ), odnosno jedino što je još preostalo bilo je da upišem novi sadržaj u BIOS chip. Nakon toga računar je normalno proradio! Napomena za kraj ovog teksta je i opcija "Boot Block Recovery", odnosno pristup koji je nekad HW-SW zahvat, a nekad je dovoljno ispoštovati  posebnu SW proceduru. U svakom slučaju to je opcija izmedju klasičnog update BIOS-a i direktnog programiranja BIOS chipa preko programatora.

No comments:

Post a Comment