Sunday, February 15, 2009

IBM R50e - LCD backlight problem

Računar je donešen sa napomenom da je već pokušan servis i da kvar nije do LCD invertera (modul za pozadinsko osvjetljenje koji je često uzrok takvim kvarovima). Uzrok kvara je kvašenje malom količinom tečnosti...

Kada sam otvorio računar odmah sam krenuo da lociram mogući oksid, medjutim u tome nisam uspio.
Mogući razlog je i to što je računar prethodno već bio u nekom od servisa gdje je pokušan servis, pa su serviseri tamo očistili to što sam ja pokušavao da primjetim. Nisam htio dalje da gubim vrijeme tragajući za oksidom na ploči, već sam krenuo u mjerenja.

Ustanovio sam da inverter (onaj koji pogoni CF- lampu) ne dobija potrebno napajanje (zavisi od modela...6V do 16V). Locirao sam koji je to pin na konektoru ploče koji je vezan "bus/flat" kablom sa gornjom polovinom računara. Daljim mjerenjem sam stigao do 6 pinskog elementa S2D (uz pomoć datasheeta sam zaključio da bi to trebao da bude driver za napajanje invertera). Sa njime je povezano kolo na drugom kraju ploče (10-ak cm dalje) sa oznakom TB62501F (za koje nigdje nisam mogao da pronadjem datasheet!), a upravo u njegovoj neposrednoj blizini sam primjetio oštećenje par pasivnih komponenti i medjuslojnih stubića. Naravno uzrok tome je bio oksid! Problem su upravo medjuslojni stubići i njihove veze što se najbolje rješava uz pomoć detaljnih shema. Medjutim, još mi nije pošlo za rukom da negdje pronadjem kompletnu shemu osnovne ploče nekog računara. To je bio prvi korak.

S obzirom da je štampa "pojedena" u dijelu većeg blok kondenzatora (4.7uF) i zahvaćen je i jedan otpornički most, trebalo je zaključiti čemu sve to služi, odakle je stiglo i gdje putuje. Šta je smisao života?
U ovom poslu čovjek ne smije da bude lijen i mora da bude uporan, temeljit i...optimista. Zato sam uzeo papir i olovku (ništa bez toga) i pokušao da nacrtam to što vidim kako bih zamislio ostatak slike.

Treći korak je bio da ustanovim odakle stiže i koliku otprilike može da ima vrijednost ta prekinuta "+ linija" ("+" jer je na nju povezano više blok kondenzatora prema masi / pretpostavka je da je to nekakav plus). Pošto nisam imao sličan laptop (npr. T41), poslužio sam se drugačijim modelom IBM-a (R30) nadajući se da se kompanije i dalje služe pravilom da u konstruisanju imaju i dalje "sličnu" koncepciju... Tako sam stigao do pina 22 na kolu MAX 1631. Medjutim taj pin je na sebi imao 16V, a sa tolikim naponom se nije igrati!-tj. povezati ga na spornu liniju, jer u slučaju greške pitanje je šta bi dalje stradalo...(tu bi od najveće pomoći bio datasheet kola TB62501F). Povezao sam sporne prekide (napominjem-uz prethodnu detaljnu vizuelnu analizu, poredjenja i mjerenja ! ) na liniji MAX1631-TB62501F-S2D.

Uz optimizam i malo hrabrosti sam uključio računar...i dobio sam ono zbog čega volim ovaj posao. Riješeno.

No comments:

Post a Comment