Sunday, February 15, 2009

Samsung SVR 1630



Stigla mi je na servis ova neobična sprava koja se koristi u sistemima za video-nadzor. Uređaj posjeduje dva HDD-a od po 250GB za backup snimaka. Uređaj ne može da se uključi. Simptomi su takvi da kada se aktivira power on button signalne led diode se pale u impulsima.
U unutrašnjosti se vide cooler-i koji pokušavaju da se pokrenu... Naponi (12V, 5V i 3.3V) su takođe u impulsima - "ima/nema"...

Kada sam odvojio kompletan napojni blok i sa dva otpornika od 100 oma zadovoljio power good signal, a sa snažnim otpornicima opteretio PSU (blok za napajanje) ustanovio sam da napajanje ne radi ispravno. Nakon prvog detaljnog analiziranja komponenti na ploči napajanja (prvo sam krenuo od mogućih hladnih lemova, elektrolita na izlazima, glavnog ulaznog elkoa, varistora...) nisam riješio problem. Drugi korak u traženju kvara su bili glavni trafo i "mali" feedback trafo, optokapleri... Treći korak je bio analiziranje kontrolne logike/"povratne sprege". Nakon toga odjednom (kako često biva u elektronici) sam dobio "normalan" rad napajanja, međutim... Ustanovio sam da kada startujem napajanje bez opterećenja, pa naknadno dodam opeterećenje sve se normalno ponaša (tačni naponi i dovoljne struje). Ako je opterećenje prethodno spojeno i tek onda se uključi napajanje ponovo se pojavljuje problem (naponi u impulsima/prekidima).

U zadnjem pokušaju da riješim kvar najviše sam se zadržao na kontrolnoj logici (switcher KA5M0165R i kolu UC3843) i nakon nekih 30-ak minuta sam stigao do elektrolita 100uF/16V. Taj elko je u mjerenju (FLUKE189) pokazao čudno ponašanje tako što mu je kapacitivnost varirala od 8o do 92 uF???, tj. u svakom mjerenju je imao drugačiju vrijednost. Ovih 80 uF i ta nestabilnost su bili presudni da ga promijenim. Nakon zamjene tog elkoa napajanje je normalno proradilo, testirano više puta.

Nakon povezivanja PSU-a na uređaj opet problem! Upravljanje napajanjem (power good signal) nije dobro...Već pomalo izgubivši nerve pristupio sam radikalno, za par minuta rastavio sam ostatak uređaja (par modula, flet kablovi, dvadesetak šrafova...). Tako mic po mic stigao sam do prednjeg panela, gdje je bio glavni mikrokontroler za komandnu tastaturu, IR... i jedan tranzistor... I čiča miča gotova je priča. Sve je riješeno, testirano. The end.

No comments:

Post a Comment